Magia Wielkanocy-tradycje ezoteryczne

Magia Wielkanocy-tradycje ezoteryczne

Zapraszamy do lektury

Magia Wielkanocy ? tradycje ezoteryczne

Zbliżają się Święta Wielkanocne, a wraz z nimi nadszedł czas na odświeżenie domu, przygotowania do świątecznych spotkań oraz szukanie prezentów dla bliskich. Kolorowe jajka staną się ozdobą naszych stołów i znów zachwycą różnorodnymi wzorami. Nadchodzi czas, kiedy rodzina zbierze się przy wspólnym stole, aby podzielić się święconką i życzyć sobie wszelkiej pomyślności. Dziś zaś spojrzymy na Święta Wielkanocne przez pryzmat tradycji i zwyczajów sprzed lat. Może właśnie w nich tkwi sekret budowania więzi rodzinnych, odkrycia szczęścia czy wskazówek na przyszłość?

Świąteczne jajka

Jajko - będące symbolem nowego życia - odgrywa istotną rolę w wierzeniach ezoterycznych. Nie tylko stanowi symbol, lecz nadawane są mu również prorocze czy ochronne znaczenia. Tradycja dzielenia się jajkiem z naszej święconki niewątpliwie jest nam bardzo dobrze znana. Mało kto jednak pamięta symboliczne znaczenie gestu, który ma wzmacniać więzi rodzinne i zapewniać dobre zdrowie. Dotknięcie naszych pupili święconym jajkiem miało chronić je przed chorobami i niebezpieczeństwem, a dodanie skorupek do jedzenia kur czy świń miało zapewnić im dobre zdrowie oraz błogosławieństwo płodności. Tradycja "wymazywania" grzechów poprzez zjedzenie jajka z chrzanem w Wielką Niedzielę również przetrwała do dziś, podobnie jak zwyczaj obsypywania rogów domu skorupkami jajek ze święconki, mający przynosić bezpieczeństwo i spokój.

Nie wszyscy wiedzą także o tradycji wróżenia z jajek, która przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Jest to praktyka polegająca na wbiciu białka jajka do szklanki wody na noc, a następnie interpretacji kształtu, jaki przybierało. Ten sposób wróżenia był podobny do wróżby z lania wosku i stosowano różnorodne interpretacje - często według symboliki sennika. Istniały również drobne rytuały jak np. malowanie jajek na czerwono i pocieranie nimi ciała (miało to na celu przyciągnąć wzrok ukochanego) lub dosypywanie skorupek jajka (oczywiście w sekrecie) do potrawy wybranego serca, aby zyskać jego względy.

Te tradycje, choć czasem traktowane z przymrużeniem oka, wciąż przetrwały w wielu domach, dodając świątecznemu czasowi nutkę magii i zabawy. Liczenie jajek na stole, ich "kręcenie" czy obdarowywanie się jajkami z namalowanymi symbolami miłości czy płodności są często praktykowane, dodając radości wielkanocnym zwyczajom.

Palma wielkanocna

W niedzielę poprzedzającą Wielkanoc święcimy palmy, aby przekazać im uzdrawiającą i uświęconą moc. Czynimy tak, aby uczcić opisane w Biblii powitanie Jezusa. Starożytne zwyczaje ezoteryczne mówią nam, aby każdego domownika dotknąć poświęconą palmą - obdarowując ich energią boskiej miłości.

Dawne tradycje świadczą, iż kobiety miały czerpać z dotknięcia palm ? urodę i kobiecość, a mężczyźni ? siłę i męstwo. Wierzono także, że uderzenie każdego rogu domu trzy razy palmą - chroni rodzinę przed nieszczęściami i biedą. Starożytne przekazy mówią, że poświęconej palmy nie wolno wyrzucać. Powinna nam towarzyszyć do kolejnych świąt, aby chronić nas przed złem.

Palma wielkanocna miała chronić rodzinę, dom, a także gospodarstwo. Dawniej gałązką palmową głaskano po grzbiecie zwierząt, zapewniając im w ten sposób ochronę i dobre zdrowie. Wiele osób wkładało je także do uli, wierząc, że przyczynią się do obfitych zbiorów miodu, a także wplatało w sieci rybackie, aby przynosiły pomyślne połowy.

Pozostałe zwyczaje wielkanocne

W dawnych czasach powszechnym zwyczajem było wielkanocne palenie świec intencyjnych. Zapalano je głównie podczas Wielkiej Niedzieli, aby mogły  wprowadzić do życia pomyślność i bożą łaskę. Świece umieszczano na stołach i przy oknach, aby obdarować nią wszystkich domowników i gości, a także rozprowadzić pozytywną energię po całym domostwie.

Szczególną rolę w tradycjach wielkanocnych odgrywała także woda. Dawniej po ugotowaniu jajek na wielkanocny stół, pozostała w garnku woda była używana mycia twarzy i kąpieli. Wierzono, iż obmycie buzi miało zapewnić urodę, a kąpiel miała przynieść uzdrowienie ciału i ochronę przed chorobami. Skraplanie wodą wszystkiego, co chcielibyśmy, aby wzrosło, było również powszechną praktyką, obejmującą zarówno rośliny i zwierzęta, jak i nasze dobra materialne. Tradycja polegała także na oblewaniu się wodą, co dzisiaj znamy jako lany poniedziałek. Do dziś ma to przyciągnąć szczęście i miłość do naszego życia.

Nadchodzące Święta Wielkanocne zbliżają się szybko. Warto zadbać, aby spędzić je w sposób świadomy i wartościowy. Nie scrollujmy telefonów i nie zmieniajmy kanałów w telewizji. Odpocznijmy od pośpiechu gotowania, pomalujmy jajeczka, zrelaksujmy się w odprężającej kąpieli i poprośmy o pomoc domowników przy porządkach. To czas, który powinien być poświęcony spokojowi i magii chwili. Kto wie, może wielu z nas ponownie odkryje i ożywi stare tradycje, aby znów zagościły w naszych słowiańskich progach?

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja!